כותבת הנאומים

מתוך גב הספר:

 

ליאת קנולר באה מבית רמת־שרוני אשכנזי, בורגני ולוחץ, ומאז מאכזבת בהתמדה את הוריה, למשל בכך שבגיל ארבעים היא עדיין רווקה בלי ילדים, או בבחירה שלה לא להצטרף לפירמת עריכת הדין של המשפחה, אלא לדשדש בשולי עולם העיתונות תמורת שכר רעב באתר אינטרנט זניח.

לילה אחד מגיעה שיחת טלפון לא צפויה ובה גילוי מטלטל בדבר דוקטור לאנה ביטון, "כותבת הנאומים", הפוליטיקאית־הכוכבת שכולם אוהבים לשנוא ושונאים לאהוב, אחת הנשים המשפיעות ומעוררות המחלוקת ביותר במדינה. ביטון, שצמחה מהמיץ של הזבל, הפכה מילדת רחוב עבריינית ומסוממת לתקווה החדשה הגדולה של מערכת הבחירות הנוכחית. האישה הכריזמטית, החדה והנאה כובשת את הקהל באמצעות כרטיס הקיפוח ולא לוקחת שבויים. היא צמחה ממצוקות, היא יודעת היטב על מה היא מדברת, והיא מדברת: נאומיה הסוחפים הפכו מזמן לתופעה שלא נראתה כמותה בארצנו, וכולם יודעים שלטוב או לרע, לאנה ביטון היא אחת שהולכת "עם האמת שלה". אך מהי בעצם האמת שלה? זה מה שליאת נחושה לגלות, כי דווקא היא — שמעריצה את לאנה ומקנאה בה בו בזמן — קיבלה את הכוח להרוס אותה כליל, או אולי דווקא לבנות אותה. בעוד ליאת נסחפת למעמקי הסוד, היא מגלה שהאמת אף פעם לא פשוטה, וכמו לאנה — שום דבר אינו רק שחור או רק לבן. סדרת טלוויזיה המבוססת על הספר כותבת הנאומים, עומדת לעלות בקרוב.

""כותבת הנאומים" הוא רומן קצבי, רהוט ומהיר. הקריאה בו קלה, והוא מעיד על כישרון בנייה של דמויות" - עמרי הרצוג, "הארץ", ינואר 2018.

"אוצרי היא כותבת אינטליגנטית...רבות כבר קראנו על הרווקה המרירה, על יחסי הורים-ילדים ועל הקיפוח העדתי, אך אוצרי מצליחה להביט בכל הנושאים הללו בעין ביקורתית ומשעשעת" - דריה מעוז, "ישראל היום", ינואר 2018.

"This  is  a  sophisticated  novel  that  exposes  the manipulations  behind  identity  politics  and  the  origin discourse  in  Israel  and  in  general...it  is  also  very well-written  suspense  literature  in  which  you  can never  be  sure  who  is  playing  whom  and  why..." - Adi Shtamberger, "Jerusalem Post" (Lite), January 2018.

 

"'כותבת הנאומים' לא מסתפק בפתרון תעלומה ומצליח להגיד משהו חשוב על נשיות, אימהות, מזרחיות ותודעה חברתית ישראלית" - גבי בר-חיים, ידיעות אחרונות, דצמבר 2017. 

 

שתי השמשות של דדיקה

מתוך גב הספר:

 

זהו סיפור על אהבה נכזבת בין ילדה נבונה, עצובה וזנוחה לבין אמה הנוקשה והזועמת, שאליה היא כמהה ובדרישותיה הבלתי אפשריות היא נאבקת לעמוד. זהו גם סיפורה של שושלת נשים קשות ומרות, החל מימי מלחמת העולם השנייה בגרוזיה הססגונית ועד שנות השמונים בחיפה האפרורית.

גיבורת הספר מגוללת את סיפור חייהן של אמה וסבתה, המתובל בריחות ובטעמים המכשפים, המסתוריים והרחוקים של רחוב ג´אפרידזה שבעיר כותאיסי, בהווי יהודי גרוזיה ובמעשיות מאוצר הספרות הגיאורגית. במקביל נפרשת ילדותה של הבת הדחויה, השנואה והמוכה, המנסה, מתוך סיפור חייה של אמה, להעניק משמעות לחייה שלה ולמצוא נואשות מפתחות ללבה הקר של אמה. 

ספר הביכורים של מגי אוצרי הוא יצירה חשובה ובשלה להפתיע, השופכת אור מכאיב על סיפורה של קהילה ייחודית מנקודת מבט נשית ופמיניסטית מפוכחת, מלאת אכזריות וחמלה. בעברית חושנית ועשירה היא מפליאה לתאר רגעים של יופי ועליבות כאחד, ומוסיפה נדבך חיוני ומקורי מאוד לסיפור ההגירה הגדול.

שתי השמשות של דדיקה הוא סיפור ישראלי מאוד, ובה בעת גם סיפור פרטי מאוד על משפחה אחת וילדה קטנה אחת.

 

"רומן שיש בו אמירה לא שגרתית, רב רובדית ומורכבת על קהילה שלא זכתה עד כה לקול ספרותי" - תמר משמר, "הארץ ספרים", יולי 2015.

 

@2015 by Magi Otsri